DRUHY MASÁŽÍ

DORNOVA METODA PLUS - DORNPLUS

(dle Z.Prouzové-Lehrmann a J.Púryho)

 

Trápí Vás také občasné nebo trvalé bolesti zad, ramene, kolene, vbočený palec, výhřez ploténky, zablokovaná pánev, migrény, "neplodnost" a další problémy?

 

Zkuste DORNOVU METODU PLUS - jemná manuální terapie, která dokáže obratle a klouby vrátit do jejich původní přirozené polohy a vyrovnat celkovou statiku těla. Provádí se přirozeným a volným pohybem ošetřované osoby. Klient se proto nemusí bát prudkých či násilných pohybů, které by mohly způsobit silnou bolestivost, případně úraz.

Pomáhá při:

 

* bolestech zad, kyčlí a kloubů

* tenisovém lokti

* skolióze

* rozdílné délce končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu)

* bolestech hlavy

* Hallux valgus

 

Dornovou metodou se uvolňují fyzické i psychické bloky a lze ji proto považovat za postup, jímž se léčí příčiny. Je-li příčina odstraněna, mizí i příznaky. Je nutné zde, ale připomenout, že aktivní spolupráce pacienta je základním předpokladem úspěchu. Dornovu metodu doplňuji baňkováním a Breussovou masáží. Přitom používám třezalkový olej, jehož léčivé účinky se spolupodílejí na skvělých výsledcích této metody.

 

Ošetření Dornovou metodou trvá l,5 až 2 hodiny a četnost dalšího ošetření je odvislá od

závažnosti problému

 

Bezprostředně po ošetření: - 3 dny bez fyzické zátěže

zvýšený příjem tekutin

 

Není vhodná při:

Osteoporóza v pokročilém stadiu

Akutní zánět – počkáme, až odezní

Artróza 4.stupně (u 3.stupně s omezením)

Bechtěrevova nemoc

Rakovina – v průběhu léčby chemoterapií, ozařováním

Revmatoidní artritida – s omezením

Umělý kloub či obratel, zničená ploténka – těmto místům se vyhneme

Operace plotének a kloubu – opatrně nejdříve za 4 týdny po zákroku

Zlomeniny – až po úplném zahojení

Výhřez ploténky – až po odeznění akutního stavu

Úraz nebo pád – až po 6-ti týdnech

Těhotenství

 

BREUSSOVA MASÁŽ

je velmi uvolňující a příjemná. Na rozdíl od ostatních masáží se při ní masíruje přímo páteř a její vzpřimovače a povrchové svaly. Při masáži se používá třezalkový olej, který zvyšuje hluboké uvolnění svalů a přispívá k regeneraci meziobratlových plotének. Masáž je prováděna velmi pomalými a jemnými hmaty.

Podstatou Breussovy masáže páteře je oddalování obratlů od sebe, aby ploténka měla dostatek místa pro přijetí vmasírovaného oleje. Olej způsobí nabobtnání meziobratlových plotének a uvolnění nervů celého těla. Po masáži se přikládá na páteř speciální papír a postupným přikládáním rukou dochází k vlastnímu terapeutickému účinku. Třezalkový olej proniká hluboko do páteře a škodliviny se působením osmózy naopak koncetrují do papíru. Tímto způsobem jsou z těla vyloučeny a klient se zbavuje svých potíží.

 

Pozor! Třezalka je silně fotosensitivní, může způsobit vyšší citlivost na sluneční záření (po masáži se neslunit ani nenavštěvovat solarium).

 

KLASICKÁ REGENERAČNÍ MASÁŽ

Jedná se o masáž, která odstraňuje únavu a posiluje regeneraci organizmu. Dále zbavuje tělo ochablosti a ztuhlosti. Díky přesným postupům při masírování jednotlivých partií se předchází procesu zkracování svalstva, které často působí bolestivě na celý organizmus. Klasická masáž napomáhá prokrvení končetin a návratu žilní krve a mízy z periferií do oběhového centra. Další blahodárné účinky jsou prokrvení svalového a vazivového aparátu, ale druhotně i vnitřních orgánů. Při masáži dochází ke zrychlení látkové výměny, vytlačení odpadních vod a balastních látek. Rozmasírováním ztuhlého svalového systému se uvolňují jednotlivá svalová vlákna a reagují povolením spazmů. Nastupuje celková regenerace organizmu, odstranění únavy, pocit lehkosti a volnosti těla.

 

V rámci klasické masáže používám i další techniky, které vám pomohou k odstranění vašich bolestí např. baňky, Gua Sha, Dornova metoda, Breussova masáž.

 

BAŇKOVÁNÍ

Používám silikonové baňky, které po přiložení na vybranou oblast do sebe vtáhnou vytvořeným podtlakem kůži a podkoží s pojivou tkání, ve kterých dojde k intenzivnímu překrvení a proniknutí krve mimo cévní řečiště. Následně pak dochází k podpoře metabolismu, ke stimulaci látkové výměny v ošetřené oblasti a obecně k podpoře krevního oběhu a k následnému zlepšení stavu organismu. Baňkování slouží nejen jako léčba, ale i jako diagnostická metoda.Vlivy baňkování:

 

* zvýšení prokrvení tkání, svalů a orgánů v místě baňky

* detoxikaci

* zlepší krevní a lymfaticky oběh

* odstraňuje bolest

* uvolnění napětí ve svalech

* uvolnění kožní řasy od svalů

 

GUA SHA MASÁŽ

Speciální technika Gua Sha je podobná baňkové masáži, ale místo baněk se používá vhodně upravená destička např. rohoviny nebo jadeitu. Intenzivním, místním prokrvením se dosáhne uvolnění svalů a z těla „odchází" horkost, odpadní látky a toxiny.

V překladu znamená "gua" pohyb jedním směrem, škrábání a "sha" znamená špatné, dohromady tedy "seškrábat všechno špatné".

Masáž se provádí olejem. Škrabkou se po dráze meridiánů vyškrabují z těla nečistoty a toxiny. Během masáže se zlepšují výměnné procesy v kůži a svalech. Používá se hlavně na šíji a ramenech, ale i v místa, kde se baňkování provádí obtížně, např. při bolestech nohou, paží, šíje a chodidel. Po tomto druhu masáže mohou zůstávat růžové, červené pruhy či petechie (červené tečky).

 

Kontraindikace - při plicním, krevním (špatná srážlivost, hemofilie, trombózy) nebo kožním onemocnění (třeba i při popálení kůže)

- při otevřených ránách, gangréně, křečových žílách (v místě výskytu).

 

Baňkovou masáž a masáž Gua-Sha rovněž nepodstupujte, trpíte-li poruchami srdečního rytmu, jste-li hodně vyčerpaní, při vysokém tlaku nebo v těhotenství.

 

ČÍNSKÁ MASÁŽ - TUINA

Tradiční čínská masáž Tuina je jemná, ale přitom pronikavá a účinná masáž, která se provádí rukou. Může osvěžit, dodat energii, uvolnit tělo nebo ulevit od chronických problémů. To je důvod její stále stoupající oblíbenosti na celém světě.

 

Vychází z teorie čínské tradiční medicíny o regulaci prvků Yin a Yang. Podstatou energetické masáže je obnovování proudění v meridiánech ve správném rytmu. Pokud např. vlivem stresu dojde ke stažení svalu, tok energie je přerušen. Výsledkem je bolest svalu či orgánu, jež je energetickou drahou spojen s postiženým místem. Podobným potížím lze předcházet či již vzniklé problémy léčit právě čínskou energetickou masáží. Mezi typické obtíže řešitelné masáží patří rozpuštění krevních sraženin či uvolnění strnulosti kloubů.